מי הרוויח ומי הפסיד מתעלולי אלוביץ ומשרד ושר התקשורת

יום ג', 3 בספטמבר 2019
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
דומה כי בים הפרסומים סביב פרשות בזק, Yes וואלה אלוביץ ונתניהו נעלמה  הפרשה שבגינה החלה החקירה  על ידי הרשות לניירות ערך.
והיא מאמצי אלוביץ להמעיט בתשלומי מס למדינה.
 
בעקבות ההפסדים הכבדים שצברה יס לאורך השנים – היא החזיקה בנכס מס שהוערך בכמיליארד שקל. בזק הגיעה להסכם עם רשויות המס שהיא תוכל להכיר בהפסדים הצבורים האלו כשלה  עם איחוד החברות בתמורה לתשלום של 462 מיליון שקל, וכך תוכל לקזז את ההפסדים של יס מהרווחים בהווה ושהיא תשיג בעתיד ותשלם עליהם פחות מס. המשמעות: יותר רווח לבעלי המניות של בזק ואלוביץ' בראשם, ופחות הכנסות ממסים למדינה.
 
מכאן המאמצים  לבטל את ההפרדה המבנית התאגידית בקבוצת בזק, לפיה בזק קווי, בזק בינלאומי, פלאפון ויס מתנהלות בנפרד ולא יכולות להציע חבילה משולבת של טלפון, אינטרנט, שידורי טלוויזיה וסלולר. ובעיקר לא יכלו לקזז הפסדים לצורך המנעות ממיסים 
כאמור המיזוג האמור היה מאפשר לבזק לאחד את הפעילות הפיננסית של החברות, כדי שתוכל להשלים מיזוג עם יס ולהכיר בהפסדיה כבשלה ובהמשך לאחד מטות ולקצץ עלויות.
 
עוד טוענים באוצר כי בזק לא פתחה את הטלפוניה שלה לשימשו כללי כשוק סיטונאי – מהלך שלפי הערכות ייצר לה רווח של מיליארד שקל בשנה – על חשבון משקי הבית. מבקר המדינה קבע כי משרד התקשורת לא השתמש בכלי אכיפה כדי להבטיח שבזק תעמוד ביעדים.
 
סיכום ביניים: 
ההחלטות שפגעו בצרכנים
רפורמת השוק הסיטונאי התעכבה
הפגיעה בנו: חשבון הטלפון נותר יקר
 
מה קרה: אושר המיזוג בין יס לבזק
הפגיעה בנו: פחות הכנסות ממסים שיכלו לסייע לתקציב המדינה לאזרחיה וכן להוריד את יוקר המחיה
 
מה קרה: נדחו תלונות נגד בזק מצד המתחרות, אכיפה חלשה נגד החברה
הפגיעה בנו: התחרות בענף, שיכלה להיטיב כלכלית עם הצרכנים, נדחתה
 
הנהנים: משפחת אלוביץ' ונאמניה ומדליפיה בחברה ומחצה לה.