תמיכה בהי-טק - בעיקר בהבטחות

יום א', 12 באפריל 2020

 

 
 
ראש הממשלה הפריח לאוויר העולם את הסכום 80 מיליארד דולר כסיוע להתאוששות המשק. אבל, גם במיקרוסקופ לא מוצאים שם כל התיחסות לענף המרכזי של המשק הישראל ההי-טק .
 
תוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל - לא מצא שם פרטים על הסיוע להייטק, מנוע הצמיחה של הכלכלה הישראלית. אולם בזמן הזה ישבו נציגי משרד האוצר, רשות החדשנות ונציגים של גופים שונים בתעשיית ההייטק כדי לנתח את הבעיות, האתגרים וגם הפתרונות האפשריים.
 
נראה כי נוכח הלחץ הציבורי יצאה הממשלה בהצהרה משלימה לפיה:
  • הרשות לחדשנות תקבל באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל לתקציב שלה.
  • חברות קטנות יוכלו לבקש בקשה למענק מהיר בתמורה לתמלוגים אם אין להן מספיק כסף לצלוח את המשבר. 
  • המדינה תעודד גופים מוסדיים, בנקים וגופים פיננסיים נוספים להשקיע בחברות בינוניות (מכירות של עד 200 מיליון שקל בשנה) באמצעות מנגנוני הגנה.
  • חברות גדולות יוכלו לבקש הלוואה בערבות המדינה, כחלק מתוכנית לכל המשק (כלומר שאינה ייעודית להייטק). היקף האשראי הכולל יעמוד על 6 מיליארד שקל.
קצת פרשנות: העברה של 1.25 מיליארד שקל לאחר החג מביאה את תקציב רשות החדשנות ל-1.9 מיליארד שקל, 200 מיליון שקל יותר מתקציב הרשות בשנה שעברה. זה מעט ומאוחר.
 
עוד "פיתוי" לעסקים קטנים: הממשלה רוצה לייצר מנגנוני הגנה שיזרימו 2 מיליארד שקל לחברות הבינוניות. מי שישקיע אלו ידי גופים מוסדיים, בנקים, נוסטרו של גופים פיננסיים וכו'. חלקם יותר מיומנים
 
יש לזכור כי יש כמה סימני שאלה סביב המוסדיים. בעבר לעומת  800 מיליון שקל שהמדינה ניסתה להזרים אז לתעשייה, המוסדיים השקיעו רק כמחצית מהסכום. 
 
שאלה נוספת היא לגבי עיתוי ההשקעה בסטארט-אפים - האם הם צריכים להיכנס לשוק דווקא כשאנחנו עומדים לפני משבר כלכלי ולאחר שהסטארט-אפים נכנסו למשבר עם רמות שווי גבוהות. קיימת הנחה בהחלט סבירה כי חברות ההייטק ייצאו מהמשבר הזה מחוזקות, בין השאר בגלל מגמות דיגיטציה מואצות. המטרה של המדינה שהמוסדיים לא ישקיעו לבדם, אלא יחברו למשקיעים שיותר מיומנים בתעשיית ההייטק וכך יקבלו סוג של הכשר לאיכות ההשקעה. 
 
השורה התחתונה היא  האם הרשות לחדשנות תקבל תקציב נוסף בהמשך השנה? מה התנאים שהמוסדיים יקבלו והאם הם ישקיעו את הסכום המצופה מהם? האם הסכום שהוקצה לחברות הגדולות הוא מספק, ואם לא - האם המדינה תגדיל את הסכום? אשרי המאמין