ירידה בקניות המקוונות

יום א', 7 בפברואר 2021

נושא התשלומים עבור רכישות מקוונות אמנם מתחדש עם תופעת הביטים להעברות תשלומים למיניהם - אבל המשק אומר את שלו.

בחודש ינואר חלה ירידה של יותר מ?10% בשימוש בכרטיסי אשראי וברכישות המקוונות  בהשוואה לשנה שעברה, ומשיכות המזומן בינואר הן הנמוכות ביותר מאז מאי 2020.

נראה כי הסגר השלישי גרם לירידה בהיקף הפעילות במשק: מנתוני שב"א (שירותי בנק אוטומטיים), המנהלת את מערכת התשלומים בכרטיסי אשראי בישראל, עולה כי היקף השימוש בכרטיסי אשראי בינואר היה נמוך ב?11% לעומת ינואר אשתקד, ועמד על 27.6 מיליארד שקל. בהתחשב בכך שבשנה ממוצעת היקף השימוש בכרטיסי אשראי צומח ב?8%-6%, הרי שמדובר בירידה ריאלית של 18%.

ירידה זו  מאופינת גם בסיכום הפעילות בתקופות הסגרים הקודמות. מהנתונים עולה כי גם רכישות האונליין רשמו ירידה בינואר, ועמדו על 18.2 מיליארד שקל, ירידה של 11.4% לעומת ינואר אשתקד.  רכישות האונליין היוו ב?2020 57% מהעסקאות בכרטיסי אשראי לעומת 51% ב?2019 (הנתונים מתייחסים לרכישות באתרים ישראליים). 

בשב"א מציינים שהירידה ברכישות אונליין מתונה יחסית לעומת הרכישות הפיזיות, שצנחו בקרוב ל?28% לעומת ינואר אשתקד, בעקבות סגירת המסחר.

בחלוקה לענפים ענף ההלבשה וההנעלה ספג פגיעה קשה בינואר, עם ירידה של 51% בממוצע הרכישות היומי בכרטיסי אשראי. לשם השוואה, באוקטובר, שבו היה הסגר השני, עמדה הירידה על 39%. גם ענף מוצרי החשמל וכלי הבית ספג בינואר פגיעה חדה יותר לעומת הסגר הקודם, עם ירידה של 28% בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי לעומת ינואר אשתקד. לשם השוואה, בסגר השני עמדה הירידה על 6% בלבד, ובזמן הסגר הראשון נרשמה ירידה של 14%. 

מנכ"ל שב"א משה וולף. "האונליין גרם לירידה בצריכה"

מנכ"ל שב"א משה וולף

 

?ינואר, שכולו היה תחת סגר חלקי ומהודק, הביא לירידה בהוצאות של הישראלים בשל ההגבלות על התנועה ועל המשק וסגירת חנויות הרחוב, מרכזי הקניות והקניונים. עיקר הירידה היתה ברכישות פיזיות, אבל גם נרשמה ירידה ברכישות בעסקאות ללא הצגת כרטיס, דבר שלא קרה מאז הסגר הראשון והוא זה שהוביל לירידה כוללת בהוצאות של הישראלים", אמר מנכ"ל שב"א משה וולף.

הירידה בפעילות במשק מתבטאת גם בירידה במשיכות מזומן. היקף המשיכות מהכספומטים הבנקאיים עמד בינואר על 4.2 מיליארד שקל, ירידה של 7.9% לעומת ינואר אשתקד. היקף המשיכות בינואר האחרון הוא הנמוך ביותר מאז מאי 2020, החודש שבו המשק החל לצאת מהסגר הראשון.

כנראה בלי קשר לירידה בקניות צפויות  פרישות בשב"א ומס"ב.

המנכ"ל, המשנה למנכ"ל והיועצת המשפטית צפויים לעזוב בקרוב את שתי החברות המפעילות תשתיות תשלומים, ושני בכירים נוספים פורשים לפנסיה. במקביל רשות התחרות מנסה להפריד בין מערכות התפעול המשותפות לשתי החברות השולטות בענף.