מבצע חלוקת מחשבים לילדים נזקקים הגיע בחלקו למורים

יום ד', 24 בפברואר 2021
שר החינוך יואב גלנט מתגאה מעל כל במה  על כי במהלך שנת 2020 חולקו לתלמידים 150 אלף מחשבים. הוא טוען כי זהו ממבצע ללא תקדים. הוא צודק בכך כי המפעל "מחשב לכל ילד" עליו הוכרז כבר לפני עשרות שנים לא מימש את יעודו וכשל למעשה.
 
אבל בבדיקה  מדוקדקת כיצד ולמי חולקו המחשבים בשנה החולפת מעלה תמיהות לא מעטות.
 
קודם כל בהעדר תקציב מדינה מאושר  השר גלנט הסתיר את פרטי המקור התקציבי, ולא פרט למי וכיצד חולקו המחשבים כאשר המטרה המוצהרת הייתה לסייע ללמידה מרחוק לחסרי אמצעים. לא הובהרה גם "שיטת ההשאלה" והבקרה עליה הוצהר.
 
מסתבר כי משרד החינוך העביר למורים 12 אלף מחשבים שיועדו לילדים ממשפחות חלשות. המשרד תכנן במקור לחלק 150 אלף מחשבים למשפחות נטולות מחשב, מתוכם 12 אלף יועדו להשלמת חוסרים. בהודעה שפרסם השר יואב גלנט, הוצגה בדרך אגב חלוקת המחשבים למורים כתוספת חדשה, והוסתרה העובדה שהם נלקחו מהתלמידים.
 
העיתון "כלכליסט" מציין כי משרד החינוך קיבל בראשית השנה תקציב של 1.2 מיליארד שקל לתקשוב מערכת החינוך, מתוכם 400 מיליון שקל יועדו לרכישת 150 אלף מחשבים ניידים להשאלה למשפחות ללא מחשב ו?500 מיליון שקל לתקשוב של בתי הספר.
 
מוסכם לכאורה כי 150 אלף מחשבים מספיקים רק כדי להגיע למצב של מחשב לכל משפחה. עבור מחשב לכל תלמיד, דרושים ככל הנראה 300–400 אלף מחשבים.
 
ממשרד החינוך נמסר בתגובה:: "ההחלטה להקצות מחשבים גם למורים לשם הוראה נקבעה לאחר הערכת מצב שקיים המשרד. המחשבים מהווים חלק מספריית ההשאלה של בית הספר, וככל שמנהל מוצא שיש מקום להשאיל את המחשב לתלמיד נזקק, לשם הלמידה, לא תהיה כל מניעה".