חברת המים מקורות נכנסת לעידן הסיבים האופטיים.

יום ה', 8 באוקטובר 2020
במגמה ליעל את השליטה בתכנון ואספקת המים וכן כדי להתמודד עם התגברות תופעות של של גנבות מים וחבלות בצינורות מים באזורים שונים בארץ, בדגש על אזורי פריפריה מרוחקים ואזורים אסטרטגיים בישראל, נכנסת מקורות לעידן הסיבים האופטיים. 
 
חברת המים מקורות תהיה חברת התשתיות הראשונה בישראל שתעבור לשימוש ברשת סיבים אופטיים לצורך תפעול תשתיות המים. המשרד למשאבי מים אישר לאחרונה את תוכנית פריסת רשת הסיבים האופטיים של החברה.
חברת המים הלאומית מספקת כיום למעלה מ-1.5 מיליארד קוב מים בשנה ל-4,800 לקוחות ולכ-7 מיליון צרכני קצה, באמצעות ניהול ותפעול של 3,000 מתקנים ומעל ל-12,000 ק"מ של קווי מים וצנרת. הגורמים במקורות מסבירים, כי "קווי המים מנוטרים כיום באופן חלקי ואינם מנוטרים באופן רציף הן מבחינת תחזוקה והן מבחינת ניסיונות חבלה. תשתית הסיבים האופטיים תאפשר זיהוי און-ליין של המקומות שנפרצים בצנרת ותתריע און-ליין על כל התרחשות המתקיימת בסמוך לקו המים, כמו תנועה של הולך רגל, נסיעה של רכב לאורך קו המים או חצייה של הקו".
 
לאחרונה השלימה מקורות את היערכותה לביצוע השלב הראשון בתוכנית המקיפה להנחת הסיבים האופטיים בפריסה ארצית. בשלב זה תניח חברת המים הלאומית סיבים לאורך כ-1,000 ק"מ, צמוד לקווי מים ראשיים, בעלות הנאמדת בכ-100 מיליון שקל. בהמשך צפויה החברה להרחיב את פריסת הסיבים לאורך קווי מים קיימים נוספים וקווי מים מתוכננים חדשים. במסגרת היערכותה תבצע מקורות בקרוב פיילוט לפריסת הסיבים בתחנת מים באזור דרום השרון.
 
להערכת גורמים במשק המים, היקף הפרויקט כולו יגיע לכ-30 מיליון שקלים והוא יבוצע בהדרגה על-פני חמש שנים.
 
במקורות מתכוונים לעשות ברשת שימוש לצורך הפעילות השוטפת של החברה אך לא פוסלים גם השכרת קיבולת לגורמים נוספים ובהם חברות תשתית כמו נתיבי ישראל ורכבת ישראל. בהודעה שפרסמה החברה נאמר כי " חברות התשתית יוכלו להשתמש בתשתית הסיבים האופטיים של מקורות לצורכי העברת נתונים, גלישה ותקשורת בדור 5".
 
מנכ"ל מקורות אלי כהן אמר כי החברה "גאה להיות חברת התשתית הראשונה בישראל, שתעבור לשימוש בסיבים אופטיים ולהעברת תקשורת נתונים בדור 5.
 
מוטי שירי, סמנכ"ל טכנולוגיות במקורות, הסביר כי "תשתית הסיבים האופטיים מבוססת על טכנולוגיה ביטחונית בעלת הרגישות הגבוהה ביותר לאיבוד מים כתוצאה מגניבות, נזילות או חבלות בקווי אספקת המים. לכן, חשיבותה עצומה בפריסת הצנרת הארצית הראשית של מקורות כדי להמשיך ולחסוך מים למשק המים הישראלי, בצד חיזוק ביטחון המים ואספקתם השוטפת".